نثر فرزند خداوند حاج قاسم سلیمانی سردار

نثر: فرزند خداوند حاج قاسم سلیمانی سردار مادر شهید کرمان

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی مکان‌یابی بورس در مدار رونق

شاخص کل بازار سهام در حالی طی معاملات هفته جاری با رشد ۵/ ۱درصدی، در نزدیکی فتح قله تاریخی خود قرار داده شد که راه دشواری جهت عبور از این سطح دیده نمی شود. در ا

مکان‌یابی بورس در مدار رونق

مکان یابی بورس در مدار رونق

عبارات مهم : ایران

شاخص کل بازار سهام در حالی طی معاملات هفته جاری با رشد ۵/ ۱درصدی، در نزدیکی فتح قله تاریخی خود قرار داده شد که راه دشواری جهت عبور از این سطح دیده نمی شود. در این میان بررسی سیکل های رونق بازار نشان می دهد بورس بعد از اتمام دوره اصلاح، وارد دوره رونق کم رمقی شده است و بعد از آن با زیاد کردن اطمینان، این رشد شدت یافتن و در زیاد مواقع به رشدی هیجانی تبدیل می شود. در شرایط کنونی نیز زیاد کردن ارزش معاملات و رشد قابل توجه شاخص، حکایت از حرکت بازار سهام از نقطه رونق کم جان به سمت شدت یافتن رشد دارد.

مکان‌یابی بورس در مدار رونق

مکان یابی بورس در مدار رونق

بازار سهام در هفته جاری یک گام صعودی ۵/ ۱ درصدی دیگر برداشت تا با زیاد کردن بازدهی از ابتدای سال به سطح ۷/ ۱۵ درصد، شاخص کل در فاصله نیم درصد از قله تاریخی دی ماه ۹۲ قرار گیرد. بنابراین، در صورت عدم وقوع رخداد غیرمنتظره در هفته های آینده بازدهی میانگین بازار سهام جهت نخستین بار بعد از چهار سال پا به محدوده مثبت می گذارد. در همین حال، زیاد کردن ارزش روزانه معاملات خرد در بازار سرمایه به محدوده بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان بارقه امید جهت امکان استمرار این رونق بعد از رکوردشکنی شاخص را فراهم کرده هست. در بین عوامل موثر بر اوضاع بازار نیز قیمت های جهانی از ثبات خوبی بهره برده اند و قیمت های ارز با شیب ملایمی در حال زیاد کردن هست. به این ترتیب می توان گفت موج صعودی کنونی در بازار سهام از اعتبار بنیادی نیز برخوردار است.

شاخص کل بازار سهام در حالی طی معاملات هفته جاری با رشد ۵/ ۱درصدی، در نزدیکی فتح قله تاریخی خود قرار داده شد که راه دشواری جهت عبور از این سطح دیده نمی شود. در ا

احیای امید به رشد بورس

با وجود آنکه موج رونق ملایم در بازار سهام از ابتدای سال با افت و خیزهایی همراه بوده ولی در شرایط کنونی با نزدیک شدن رقم شاخص کل به قله تاریخی، جنب و جوش معامله گران زیاد شده است و همزمان، امیدواری ها به استمرار موج صعودی هم زیاد از قبل شده است است.

شکست قله تاریخی نیز از جنبه نمادین جهت بازار سرمایه مهم است و می تواند با جلب نگاه ها به سمت بورس، زمینه ساز استمرار و حتی شدت یافتن رونق بازار شود.واقعیت این است که در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران واکنش‌ها صعودی ملایم بعد از تثبیت، به تدریج شدت یافتن و در نهایت وارد فاز هیجانی می شود و از این رو تناوب های رفتاری بورس به صورت سیکل های رکود و رونق متوالی قابل رصد هست. اکنون نیز چهار سال بعد از دوران رشد حبابی قیمت ها در سال ۹۲، بار دیگر بازار سهام سیکل اصلاح خود را تکمیل کرده و جهت ورود به یک دوره رونق آماده می شود. در این میان، تضعیف بااهمیت ترین رقیب یعنی قیمت سود بانکی هم به کمک سهامداران آمده و منابع سرگردان را تا حدی به سمت بازار جذب کرده و می کند. از این رو در صورت ثبات متغیرهای کنونی به خاص قیمت های جهانی کالا می توان به استمرار رونق کنونی و حتی تقویت آن بعد از عبور شاخص از قله ۸۹۵۰۰ واحدی امیدوار بود.

آلارم سکه به بازارها

مکان‌یابی بورس در مدار رونق

از اتفاقات عجیب هفته جاری شکست سقف حباب قیمت سکه بهارآزادی در بازار پایتخت کشور عزیزمان ایران بود. حباب سکه به شرایطی اطلاق می شود که این کالای گرانبها با ارزشی فراتر از معادل ارزش طلای آن مورد داد و ستد قرار می گیرد. بروز پدیده حباب سکه از ابتدای دهه ۹۰ در بازار ایجاد شد و اوج آن به میزان تقریبا ۱۵ درصد ثبت شده است بود.

در هفته جاری با عبور قیمت های سکه از مرز ۵/ ۱۴ میلیون ریال و ادامه رشد پرشتاب آن، حباب مزبور سقف تاریخی خود را شکسته و به بیش از ۱۷ درصد رسیده هست. یکی از دلایلی که در بیان علل این اتفاق بیان می شود عبارت از ورود سرمایه گذاران تازه به این بازار بعد از کم شدن قیمت سود بانکی است که التهاب تقاضا و عقب نشینی عرضه را موجب شده است است.اهمیت این اتفاق جهت سایر بازارهای سرمایه گذاری از جمله بورس از این جهت است که اتفاق مشابهی در اوایل دهه ۹۰ نیز در بازار سکه افتاد و حباب سکه تقریبا همزمان با حرکت قیمت سایر دارایی ها از جمله ارز و سهام و مسکن، به اوج رسید. این اتفاق از یک منظر نشانگر وجود نقدینگی سرگردان و قدرت بالای آن است که می تواند با ایجاد فاصله های معنادار در قیمت دارایی ها از ارزش ذاتی، شرایط حبابی را موجب شود. اکنون نیز با کم شدن قیمت سود بانکی، نشانه های اولیه از حرکت نقدینگی در بازار سکه به اذعان مدیر اتحادیه طلا و جواهر مشاهده شده است است که می تواند احتمال اتفاق مشابه در سایر بازارها را نیز مطرح سازد. از این رو سرمایه گذاران بازار سهام نیز باید گوش به زنگ امکان بروز تحولات مشابه از محل هجوم نقدینگی سرگردان به سایر بازارها از جمله بورس و تبعات کوتاه مدت تورمی آن باشند.

شاخص کل بازار سهام در حالی طی معاملات هفته جاری با رشد ۵/ ۱درصدی، در نزدیکی فتح قله تاریخی خود قرار داده شد که راه دشواری جهت عبور از این سطح دیده نمی شود. در ا

پیشنهاد خوب کانون کارگزاران

اخیرا دبیر کل کانون عاملان خبر از ارائه پیشنهادی به شرکت بورس داده که بر مبنای آن تسویه وجه معاملات سهام به جای سه روز بعد در همان روز بعد از معامله انجام شود. کوتاه کردن وقت تسویه وجه معامله مزایای متعددی دارد که بر مبنای آن در بسیاری از بورس های بین المللی نیز تجربه شده است و باعث حرکت به سمت هر چه کوتاه تر کردن این فاصله شده است هست. این اقدام یکی از بااهمیت ترین ریسک های بازار را که عبارت از ریسک عدم ایفای تعهدات طرف خریدار است کم کردن می دهد؛ به خاص آنکه در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران اخیرا پرسشها عمده ای در اثر این اتفاق یعنی عدم ایفای تعهدات مشتریان حقیقی ایجاد شد که تبعات سنگین آن به چند شرکت کارگزاری نیز سرایت کرد.

این اقدام علاوه بر کم کردن ریسک کلی، در زیاد کردن نقدشوندگی بازار هم مهم تلقی می شود.در همین حال، باز هم بر اساس تجربه بین المللی معمولا انتقال مالکیت نیز بر اساس تسویه سهام صورت می گیرد در حالی که در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران بین وقت این دو تفاوت وجود دارد که در این زمینه نیز جا جهت ارتقای قوانین به منظور کم کردن هر چه زیاد ریسک عاملان و نیز میزان تخلفات وجود دارد. در هر صورت، باید این پیشنهاد مترقی کانون عاملان را به فال نیک گرفت و امیدوار بود با استقبال از آن در بدنه شرکت بورس، بازار سرمایه کشور یک گام دیگر به اجرای استانداردهای جهانی نزدیک و از منافع آن بهره مند شود.

مکان‌یابی بورس در مدار رونق

اخبار اقتصادی – دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: ایران | بازار | تاریخی | سرمایه گذار | سرمایه گذاری | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog